Idén már tíz épületben volt elektromos tűz

2025. január 17. 12:09

A lakástüzek egyik leggyakoribb kiváltó oka az elektromos hálózat, amelyet ha elhanyagolunk vagy nem megfelelően használunk, akkor számtalan veszélyt rejt magában. Ebben az évben a tűzoltóknak már tíz olyan lakó- és melléképülethez kellett vonulniuk vármegyénkben, amelyben a tűz keletkezési oka ilyen jellegű hiányosságra volt visszavezethető.

Gyakori problémának tekinthető az elektromos hálózat alulméretezettsége. Ez főképp a régebben épült ingatlanoknál jellemző, hiszen évtizedekkel ezelőtt sokkal kevesebb elektromos berendezést használtak egy háztartásban, mint manapság. Ráadásul az utóbbi időszak korszerűsítési hullámaiban rengetegen döntöttek a klímaberendezések és a napelemek használata mellett. A beépítés megkezdése előtt érdemes villanyszerelőt hívni, aki megállapítja, hogy ezen berendezések áramigényéhez szükséges-e az elektromos hálózat bővítése és ha igen, ezen ne spóroljunk, végeztessük el ezt a munkát. Ellenkező esetben a vezetékek, szerelvények a túlterheléstől átforrósodhatnak és tüzet okozhatnak. 

Mindezektől függetlenül érdemes időszakonként szakképzett villanyszerelővel felülvizsgálni otthonunk elektromos hálózatát, és szükség esetén intézkedni a javításról. Több esetben találkoztak a tűzoltók hanyagul elvégzett elektromos bekötésekkel, amelyek végül tűzhöz vezettek. Ezek között a legjellemzőbb hiba, amikor alumínium és réz vezetékeket kötnek össze. Ez a módszer nem biztosít kellően szoros csatlakozást, ráadásul a két anyag eltérő fizikai tulajdonságokkal rendelkezik és a közöttük kialakuló elektrokémiai korrózió miatt az ilyen „vegyes” vezetékek terhelés alatt túlmelegedhetnek és kigyulladhatnak.

A biztonság fenntartása érdekében a lakók tudatos magatartása is elengedhetetlen. A nem használt eszközöket – például hajvasalót, hajszárítót, telefontöltőt – ne hagyjuk konnektorba dugva, mert ezek még kikapcsolva is terhelik a hálózatot. Figyeljünk arra, hogy az elektromos vezetékek ne legyenek összetekerve, összegubancolva és ne pakoljunk rájuk semmit sem. Nézzük át a vezetékeket, hogy ne legyenek megtörve, ne legyen sérült a szigetelésük. Ne használjunk sok elosztót vagy hosszabbítót, mert ezek is növelik a hálózat leterheltségét. Fontos, hogyha elmegyünk otthonról, akkor elektromos eszköz ne legyen bekapcsolva, azt működés közben ne hagyjuk felügyelet nélkül.

A megelőzésen túl fontos, hogy legyen otthonunkban füstérzékelő, amely a tűz legelső, legkisebb jelére hangosan figyelmeztet. Így időben és épségben ki tudunk menekülni az égő ingatlanból és azonnal tudjuk értesíteni a tűzoltókat, akik hamarabb kiérkezve még több értéket tudnak megmenteni. A füstérzékelő lehetőséget ad arra, hogy a kisebb, kezdeti stádiumban lévő tüzeket magunk is megfékezhessük. Az elektromos tüzeket tilos vízzel eloltani, ezért tartsunk otthon ABC porral oltó készüléket, amellyel bátran beavatkozhatunk. Már egy két kilogramm oltóanyag-tartalmú készülék is elegendő otthonunk biztonságához.

Fotó: Skumát Péter - Szolnok HTP