A lakástűz ellen hatékonyan védekezhetünk!
Évente körülbelül 200-300 lakástűz történik Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében. Az esetek többségében az okok emberi mulasztásra vezethetők vissza. Szerencsére manapság a modern technológiát is segítségül tudjuk hívni az otthonainkat fenyegető veszély elleni harchoz.
A lakástüzek túlnyomó többsége a hidegebb idő beálltával történik, amikor a család többet tartózkodik otthon és a szabadidős tevékenységek is jellemzően a négy fal között zajlanak. Ilyenkor többször és hosszabb időn át működik a tűzhely, az elektromos- és fűtőberendezések, amelyek nagyobb terhelés alatt kockázatot rejtenek magukban.
A főzés gyakori forrása a tüzeknek: többször előfordul, hogy az emberek felteszik melegíteni az ételt, majd erre várva teljesen megfeledkeznek róla és már csak akkor kapnak észbe, mikor a forró zsiradék már lángokban áll. Ilyen esetben ne próbáljunk meg vizet önteni a tűzre, mert azzal csak egy óriási lángoszlopot idézünk elő, amely tovább tetézi a bajt. Ehelyett azonnal zárjuk el a gázt, majd az edényre tegyünk fedőt, ezzel elzárva a lángok oxigén-utánpótlását. Ha sütőben gyullad ki az étel, szintén kapcsoljuk ki a készüléket, de a sütőajtót semmi esetre se nyissuk ki, várjuk meg, míg a tűz az oxigénhiány miatt magától kialszik. Az ilyen jellegű problémák megelőzhetők, ha időzítőt állítunk be; ezt megtehetjük mobiltelefonnal, de egyes tűzhelyek is rendelkeznek már ilyen funkcióval.
Az ingatlanok elektromos hálózatának nem megfelelő használata is problémákhoz vezethet. Az évtizedekkel ezelőtt épült házak villamossági rendszerei jellemzően nem rendelkeznek megfelelő kapacitással egy modern háztartás igényeinek kielégítéséhez, hiszen akkoriban jóval kevesebb elektromos berendezést használtunk, mint manapság. Érdemes tehát évente felülvizsgáltatni szakemberrel otthonunk elektromos hálózatát, és ha szükséges, kicseréltetni az elöregedett vezetékeket és kapcsolókat, konnektorokat. Figyeljünk arra, hogy ha éppen nem használjuk a telefontöltőt vagy a hajvasalót, akkor ne hagyjuk azokat bedugva, mert így feleslegesen terhelik a hálózatot. Kerüljük a házilag barkácsolt hosszabbítók vagy szigeteletlen vezetékkel bíró berendezések használatát, mert ezek működése kiszámíthatatlan és nem biztonságos.
Sűrűn előforduló probléma az ágyban dohányzás, hiszen egy leejtett izzó csikk könnyedén meggyújthatja az ágyneműt. Ha tehetjük, laptopot is inkább asztalnál használjunk.
Ahol vegyes tüzelésű kazánt használnak, ott ne a berendezéssel egy helyiségben tárolják a gyújtóst, tüzelőt vagy egyéb éghető anyagot, mert a kazánból kipattanó szikra könnyedén meggyújthatja ezeket. A kazánra szereljünk szikrafogót a kipattanó parazsak elleni védelem érdekében.
A problémák megelőzhetők egy füstérzékelő felszerelésével. Ez a néhány ezer forintért megvásárolható készülék a füst észlelésekor erős hangjelzést ad, így a bent lévők még testi épségük megőrzése mellett meg tudják fékezni a kezdeti stádiumban lévő tüzet; vagy sértetlenül el tudják hagyni az épületet, ha már nagyobb a baj.